GERİLLA PAZARLAMA


  Gerilla pazarlama geleneksel, alışılmış ve sıradan pazarlamanın aksine daha az maliyet ve etkileyici bir hayal gücü ile yapılan marka tanıtım yöntemidir.Gerilla pazarlama ismi ilk defa Jay Conrad Levinson tarafından 1984’de öğrencilerinin okulda pazarlama ile ilgili sordukları bir soruya verecek yanıt bulamaması sonucunda ortaya çıkardığı pazarlama kitabında geçen bir isimdir.

 Büyük firmalar sahip oldukları bütçe ile yaptıkları reklam kampanyaları sayesinde kendilerini her alanda gösterebilir iken küçük firmaların ise genellikle Gerilla Pazarlama yöntemini kullanmaya daha yatkın olduğu düşünülse de bu düşünüldüğü gibi değildir. Çünkü Gerilla taktiği büyük firmalar tarafından daha fazla kullanılmaktadır. Gerilla pazarlama düşük maliyetli olduğu kadar farklı ve büyük bir hayal gücü ister. Firmalar bu Gerilla taktiği ile çoğunlukla istedikleri ve yeterli hedef kitleye ulaşamayabilir. Fakat bazen de insanların hiç beklemedikleri bir anda hiç beklemedikleri bir yerde karşılaştıkları Gerilla Pazarlama ile o marka insanların dikkatini çekebilir ve insanlar tarafından sosyal medyada paylaşılarak daha fazla insana ulaşılabilir ve hafızalarda yer edinebilir.

Sonuç olarak gerilla pazarlama taktiği geleneksel ve sıradan olmanın dışında inovasyonel bir bakış açısı ile bir firmanın tanıtılmasıdır. Unutulmamalıdır ki sıradan olan şeyler insanların hafızalarında çok fazla yer kaplamaz ve ses getirmez fakat sıra dışı ve insanı hayrete düşüren şeyler ise her zaman insanların hafızalarında uzun süre kalıcı olacaktır.
Birkaç Gerilla Pazarlama örneği: 


...
Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder