Goodbye Google PlusBirçok blogger ve yayıncı için (keza benim içinde) Google Plus önemli bir arama motoru optimizasyonu sağlamaktaydı. G+’ın kapanacağı bilgisi paylaşım platformu olarak kullananlardan daha çok bu amaç doğrultusunda kullananları üzmüştür. Bu yazıda Google Plus’un hayat serüveninden   biraz bahsedilecektir…
Öncelikle Google+,  Google tarafından 28 Haziran 2011 yılında duyurulan bir sosyal ağ platformu olarak yayın hayatına başlamıştır.  İlk zamanlarda davetiye ile üyelik kabul eden Google+, 20 Eylül 2011 tarihinden itibaren yaşı 18 ve üstü olan her bir birey için üyeliğe açılmıştır. We are social ve Hootsuite tarafından yayınlanan 2017 dijital kullanım oranında Google Plus %34’lük bir kullanım oranı ile sosyal medya ve mesaj aplikasyonları içerisinde yedinci sırada yer almaktadır.

  

Google Plus’un bu kadar aktif kullanımda olduğu halde neden yayın hayatına son verdiği kısmına gelmek gerekirse, bunun altında yatan en temel neden; Google plus üyeliğinin zaruriyetli gerçekleşmesinde yatmaktadır. Web sitelerde ve bloglarda yorum yazmak istenildiğinde Google+ aboneliğinin olması ve Google Plus’da paylaşılan içeriklerin organik aramadaki etkinliği, bu platformun kullanım oranını bu düzlemde arttırmaktan öteye gidememiştir.  Google tarafından yapılan açıklamada, kullanım sürecinde ortalama oturum süresinin 5 saniyenin altında kalması bu kullanım amacını açıklar niteliktedir.


Google Plus’un kapanmasındaki bir diğer önemli etken ise hacklenme tehditleri ile sıklıkla karşı karşıya kalmasıdır. Daha önce çeşitli saldırılarda kullanıcı bilgilerini kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesi gibi çeşitli riskler doğması nedeniyle Ağustos 2019 yılında planlanan süreç, daha erken bir takvime alınarak 4 nisanda gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfı içerisinde de kullanıcıların paylaşımlarını indirmelerini sağlayacak belirli bir zaman aralığı tanınmıştır. 

Ne yazık ki Google'ninFacebook ve Twitter gibi dev sosyal medya kuruluşları ile mücadele etmek için ortaya attığı bu fikir tam anlamıyla başarıyı elde edememiştir.” 
Good Bye Google+...KAYNAKÇA:

We are social and Hootsuite, Digital in 2017 Global Overview.

Google Plus bugün resmen kapatıldı (2018), www.cnnturk.com
Ozan Gül
Ozan Gül

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Halihazırda Anadolu üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ABD yüksek lisansımı yapmaktayım. "iletişim Zinciri" web sitesi aracılığıyla bölüme ve mesleğe yönelik içerikler oluşturmaktayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder