REKLAM NEDİR? REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLUR MU?


   Reklam, belirli bir ücret karşılığında bir ürün hizmet ya da kurumun tanıtılmasıdır. Özellikle kitle iletişim araçları kullanılarak mal ve hizmetlerin büyük çaplı toplumlara, yani tüketicilere tanıtılmasıdır. Aynı zamanda sosyal konularda hedef kitleye bilgi vererek markalara yönelme ve tercih etmelerini sağlamadır. Reklam günümüz pazarlamanın en önemli kaynaklarından biridir.

     Başarılı bir reklam yapmanın en temel 3 kuralı vardır:
Birincisi, doğru hedef kitleye ulaşmaktır. Firmalar sahip olduğu amaçlar doğrultusunda yaptığı reklamlar ile hedef kitlenin ilgisini ve dikkatini çekmeye çalışır. Hedef kitle burada çok önemlidir. Firmalar eğer hedef kitlesini doğru belirleyemezse yaptıkları reklam amacına ulaşmaz ve istenilen feedback alınamaz.
İkincisi, anlamaktır. Bir reklam kampanyasında hedef kitleye anlatılmak, verilmek istenen düşünce en yalın halde verilmelidir. İletilmek istenen mesaj tüketici tarafından doğru bir şekilde algılanmalı ve kafalarda soru işareti bırakmamalıdır. Aynı zamanda yaratıcı da olunmalı ki ilgi ve dikkatleri o markanın üzerine toplayabilmeli.
Üçüncüsü ise, iknadır. Buradaki amaç tüketicinin bize inanması yani ikna olmasıdır. Tüketici ikna olmalı ki harekete geçsin ve bizi tercih etsin. Sonuçta ‘’Reklam geniş kitlelere tüketim çılgınlığı yaratma sanatıdır.’’
 
   Reklamın asıl satış amacı bir diğer önemli konudur. Reklamın satış amacı kısa vadede ve uzun vadede olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa vadeli reklamların asıl amacı, tüketicileri harekete geçirerek satışları artırıp kâr elde etmek ve bizim markamıza yönelmelerini sağlamaktır. Firmalar bu yüzden reklamlarda çoğunlukla mübalağa sanatından yararlanarak ürünlerin tüketiciye daha cazip gelecek yönlerini öne çıkararak reklamın asıl amacına ulaşmasını sağlar. Reklamın uzun vadedeki satış amacı ise tüketicinin o firmaya dair ürün ve hizmetlerini bilmesi ve görmesini sağlamaktır. Tüketiciye o ürünü kullandığında vereceği yararı ve memnuniyeti de göstererek almaya ve kullanmaya teşvik etmektir.

    Peki ya reklamın iyisi kötüsü olur mu?
‘’Reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklam reklamdır’’ düşüncesi olan firmalar ‘’Bilinirliğe giden her yol mubahtır’’ düşüncesiyle hareket eden firmalardır. Kötü reklamlar sayesinde elbette ki insanlar tarafından konuşulur ve bilinirliğini artırırlar. Ancak kötü bir imaj ile tanınmış bir firma ile çalışmak veya müşterisi olmak normal şartlarda kimsenin tercihi olmayacaktır. Çünkü insanlar artık rasyonelliğin dışında kullandıkları markalarla duygusal bir bağ kurmaktadır.  Bir marka kötü bir hadise ile duyulur ve kötü bir itibar oluşturursa toplum tarafından dışlanır bunun beraberinde ise sürü psikolojisi yaratır ve o marka sonunda yok olmaya mahkum kalır. Bu yüzden reklamın iyisi kötüsü olmaz sorusu bu aşamada geçerliliği kalmayan bir hipotezdir.

Reklamın iyisi size iyi bir reklam olduğunu zaten gösterir. Bir reklam yapılış amacıyla bağdaşıyor ve size bunu iyi bir şekilde aktarabiliyorsa bu iyi bir reklamdır. Böyle reklamları tekrar tekrar izlemek istersiniz. Üzerinizde etkisini bırakır ve duygularınıza da hitap eder aynı zamanda. Reklamı izlerken sizi etkisi altına alır ve bilinçaltınız reklamı geçmenize izin vermez.

    Kısacası yaptığınız işler sizi elbette ki tanınır yapacaktır, ancak bu ün ya iyi ya da kötü olacaktır. İyi reklam sizi her zaman daha çok tercih edilebilir yapacak ve size itibar katacaktır. Kötü reklam ise itibarınızı ve hatta sahip olduklarınızı dahi kaybetmenize yol açacaktır.
Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder