KURUMSAL KİMLİK


  Her insanın nasıl bir dış görünüşü varsa, her markanın da bir dış görünüşü vardır. Soyut bir kavram olan bir marka kurumsal kimliği sayesinde somut bir görünüm elde eder.

Markalar logolarıyla, yazı karakterleriyle, rengiyle ve sloganıyla bir bütün olarak kendini diğer markalardan ayırt edici bir özellik sağlar. Pazarda bir markanın rakibinden daha hatırlanır olabilmesini sağlaması açısından önemlidir. Kurumsal kimlik tek başına bir firmanın başarılı olması için elbette yeterli değildir. Ama logosuyla, rengiyle, yazı karakteriyle rakiplerinden bir adım çıkaracak ve daha akılda kalıcı olarak başarı elde edecektir.

Kurumsal kimlik ile markalar müşterilerine vermek istediği mesajı da verebilirler. Aynı şekilde markalar değerlerini, örf ve adetlerini ise Kurumsal Kültür ile ifade edebilirler.

Kurum kimliğinin yapıları:
Monolitik Kimlik: Kendilerini tek bir kimlik ile ifade ederler. Örneğin; Shell ve THY
Desteklenmiş Kimlik: Monolitik ve marka kimliğinin karışımıdır. Örneğin; Sabancı Holding kurumsal bir markadır. Teknosa ve Lassa ise bu kurumun alt markasıdır ve kendine özel bir kimliği vardır ve ana kurumun hangi firma olduğu da hatırlanabilir şekildedir.
Marka Kimliği: Markayı tanıyıp hangi kurumun ürünü olduğunun bilinmesidir. Örneğin; Unilever firmasının Knorr ve Magnum gibi bilindik markaları da içinde barındırması gibi.  Herkesin bildiği artık hafızalarda logolarıyla, renkleriyle, sloganlarıyla kendini kabul ettirmiş büyük markalar vardır bilirsiniz. Böyle markalar kurumsal kimliklerine çok önem verirler. Örneğin Beko markasının kurumsal rengi mavidir. Ama bu öyle her hangi bir mavi tonu değildir. Beko markası yıllardır aynı ton renk kullanımı ve yazı karakteri ile insanların hafızalarında kendi kurumsal kimliğini belli bir çizgide devam ettirerek günümüze kadar gelmiştir.


Kurumsal kimlik açısından bir marka var olan kimliğini sürekli değiştirir ise bu marka açısından bir dezavantaj olacaktır. Sürekli logo değiştirmek müşterileriniz açısından güvensizlik oluşturabilir. Çünkü kimliğiniz sizi temsil eder.  

  Sonuç olarak kurumsal kimlik bir markanın her alanda kendini ne şekilde göstereceğini belirlemesidir. Yani aslında kurumsal kimlik bir nevi o markanın imzasıdır.

Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder