VİRAL REKLAM
 Günümüzde artık teknolojinin ve inovasyonun da etkisiyle değişen reklamcılık sektöründe aşina olduğumuz geleneksel reklamlar yerini yeni reklam türlerine bırakmıştır.

Bu yeni reklam türlerinden biri viral reklamlardır. Viral reklam, internet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde kullanıcıların kendi kendine yaydıkları yeni bir reklam türüdür.
Viral reklam oluştururken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri oluşturulan viral içeriğin hedef kitlesinin dikkatini çekecek şekilde olması ve insanların bilinçaltında izledikleri bu içerikten etkilenip paylaşma isteği duymalarını sağlamaktır. Ayrıca içerik hazırlanırken profesyonelce hazırlanmış bir reklam havası yaratılmamalıdır. İçeriğin amatörce olması ve öyküleme metoduyla anlatılması hedef kitle için önemlidir. Çünkü insanlar kendileriyle içerik arasında bir ilişki ve benzerlik hissetmeleri viral reklamlar için hassas bir noktadır.

İnsanlar genellikle hayatlarında edindikleri bilgileri başkalarına aktarma ve paylaşma ihtiyacı duyar. Yani aslında ücretsiz yayımcılık rolünü üstlenir. Bu şekilde ağızdan ağıza pazarlama (WOM) oluşur. Fakat farklılaşan yaşam biçimleriyle kulaktan kulağa yayılma eğilimi gösteren içerikler yenilik ve teknoloji ile birlikte yayılma mecrasını internet olarak değiştirmiş ve oluşan bu yeni reklam türü olan viral içeriklerin de kullanım mecrası internet olarak belirlemiştir


 Sonuç olarak hazırlanan viral reklam hangi konuda olursa olsun eğer içinde duygu yoksa o içeriğin paylaşılma şansı çok azdır. Bu yüzden viral içerik oluşturulurken insanların duygularına hitap edecek şekilde olmalıdır. Etkili bir viral reklam ile çok hızlı bir şekilde ve düşük maliyetle milyonlarca kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Bir kaç Viral Reklam örneği;

GİTTİGİDİYOR VİRAL REKLAM
THY VİRAL REKLAM 
NIVEA VİRAL REKLAM 

LG VİRAL REKLAM 


JOLLY VİRAL REKLAM 

Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder