Affiliate Marketing Nedir?


    
  İnternetten satış başına alınan komisyon anlayışı üzerine geliştirilmiş olan ‘’affiliate marketing’’ in Türkçedeki karşılığı ‘’satış ortaklığı’’dır.

Gelir ve satış ortaklığı internetin en çok ilgi gören para kazanma yöntemidir. Günümüzde internet kullanımı ve online alışverişin öneminin artması ve çok kullanılmasıyla birlikte affiliate marketing insanlar açısından yeni bir sektör ve iş dalı olarak görülmeye başlanmıştır. Ve insanlar bu sektör sayesinde para da kazanmaktadırlar.

Affiliate (satış ortaklığı) programları genel olarak CPA (Cost Per Action) ya da CPS (Cost Per Sale) modeli üzerinde çalışmaktadır. CPA veya CPS yani satış başına ya da yüzdesel olarak ücretlendirme sistemidir.

Affiliate marketing günümüzde internetin gelişme ve sıkça kullanılmasıyla birlikte insanlar tarafından kabul gören bir iş modeli haline gelmiş ve yayılmıştır. Ürün veya marka sahibi affiliate marketing sayesinde reklam ve pazarlama gibi maliyetlerden kurtulurken, satış ortağı ise kendisine ait olmayan bir ürünün reklamını yaparak para kazanmaktadır.

Dijital pazarlamanın farklı bir boyutu olan affiliate marketing ile kazanç elde etmenin 2 alternatifi vardır. Bunlar şöyledir;
 Ürün Sahipleri/Firmalar: Ürün sahipleri ve firmaların yaptıkları ilk iş, aracı sitelere mal veya hizmetleri eklemektir. Daha sonra her firma, kendi kar marjına göre satış ortaklığı yapacağı kişiler ile komisyon karşılığında iş birliği yapmaktadır. Ayrıca her şirket affiliate marketing yapabilir ve bu yöntem doğru uygulandığında şirketin pazar payının büyümesine katkı sağlar.
 Aracı Siteler: ‘’Affiliate network’’ de denilen aracı sitelerin amacı; firmaları ve satış ortaklarını aynı sistemin içerisinde buluşturmaktadır. Aracı siteler, firmalar ve satış ortakları için teknik alt yapıyı ve finansal sistemi hazırlarken, ürün sahipleri ürünleri eklemekte ve satış ortakları da aracılık ederek ürünleri seçerek affiliate marketing’i başlatmaktadır.Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder