Blog ve Web Site Yazarları İçin Etiket ve Görsel KullanımıWe Are Social ve Hootsuit tarafından yayınlanan 2018 dijital kullanım raporuna göre dünya üzerinde 4 milyar insan internet kullanmakta ve 2 milyara yakın kişisel veya kurumsal web site arama motorlarında yer almaktadır. Web 2.0 olarak adlandırılan, kullanıcının içerik oluşturma özgürlüğü tanıyan bu dönüşüm, beraberinde yoğun bir bilgi kirliliğine sebep olmuştur. Günümüzde düşük bütçe ve çok az bir bilgi birikimi ile bir web site açmak artık oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu sürecin demokratikleşme sürecindeki etkisi yadsınmamakla beraber, bu tür içeriklerin kalitesi ve güvenirliği tartışmaya açık bir hale dönüşmüştür. Bu yazımızda bu yoğun enformasyonun yaratmış olduğu tahribatlardan daha çok arama motorlarında bu durumun nasıl işlendiği üzerine durulacaktır.Arama motorları içerisinde dünya devi olan Google, birinciliği %91,77’lik bir payla tek başına üstlenmektedir. Google bu başarısının altında yatan birçok etken olmakla beraber en çok dikkat çeken özelliği arama motoru algoritmasıdır. Gün geçtikçe daha etkin bir hale dönüşen; yapay zeka, makine öğrenmesi gibi yeni teknolojik dönüşümlerle daha da güçlenen bu algoritma, kullanıcının arama motorunda yapmış olduğu “arama” eylemini en üst düzey verimlilik ile karşılamak için canla başla çalışmaktadır. Hâl böyle olunca kaliteli içerik oluşturma sürecine ayrıca Google böceklerini anlamak da dahil olmuştur. Bu arama motorunu iyileştirme amacı güden botlar, oluşturulan web siteleri ziyaret ederek bilgiler toplamakta ve bu bilgiler ışığında arama motorunda görünme önceliği belirlenmektedir (veya engellemektedir). Kaliteli içerik üretimi konusundaki bilgi birikimi ve tecrübe yetilerini bir kenara bırakarak bu süreçte etiket ve görsel kullanımı üzerine duracağız.Etiket

Oluşturulan bir web siteye ait iki tür etiketten bahsetmek mümkündür. Bunlardan birincisi <meta content= ‘‘ name='keywords'/> kodları arasında yer alan ve web site içeriklerini tanımlayıcı etiketlerdir. Bu tür etiketler web sitenizin genel içerik kataloğu olarak ifade edebiliriz. Bu web site kodunuzda etiket kullanımının olmaması web sitenizin taranmasında bir ön koşul değildir. Fakat bu süreçte Google botların işlerini kolaylaştırmak hiçte fena görülmemektedir. Buradaki etiket kullanımlarına dikkat edilmeli ve web siteyi tanımlayıcı  etiket kullanılmasına gayret edilmelidir. Bir diğer etiket ise web site kullanıcısının/kullanıcıların oluşturmuş olduğu içerik veya makaleleri tanımlayıcı etiketlerdir. Oluşturulan her bir içeriğin arama motorlarında görünmesini sağlamanın en kestirme, bir o kadarda tehlikeli yoludur. Öncelikle Google’nin oluşturmuş olduğu içeriklerde yalnızca etiketlerinizi taradığını ifade etmek yanlış olacaktır. Google botları; kelimelerinizi, görsel öğelerinizi, başlılarınızı, yorumlarınızı ve yazarı dahi taramakta ve içeriği anlamlandırmaktadır. Bu anlamlandırma sürecinde kilit tanımlayıcı rolü ise etiketler üstlenmektedir. Bu durumu basit bir örnek üzerinden ifade edelim: Bu yazıda etiket türü olarak site başına eklenen kodlarda (<meta content= ‘‘ name='keywords'/> ) yer alan etiketi örnek olarak verdim. Bu bilgi dayanarak etiket kullanımda “kod” etiketini kullanırsam, Google botları bu etiketi tanımlayıcı kelimeleri yazım içerisinde aramaya başlayacaktır. Bu süreçteki bu etiketi tanımlayan kelimelerin bu içerikte yer alıp almadığını, aldıysa da bunun yüzdesini ölçmeye çalışacaktır.  “Kod” etiketini tanımlayıcı kelimeler bulmadığı taktirde “Spam” olarak etiketlemekte ve bu etiketi dizine eklememektedir. Diğer etiket kullanımı uygunsa onları eklemektedir. Bu durum da içeriğin Google tarafından arama motorlarına eklenmekte fakat bu yanıltıcı etiket veya etiketler yüzünden ilk sıralara koymamaktadır. Ve bu durum web site içeriklerinin birçoğunda olduğu taktirde sitenin ilk sıralarda yer almasını  oldukça olumsuz etkilemektedir. 

Her Şeyin Fazlası Zarar 

Etiket kullanımında bir diğer hata ise çok fazla kullanımıdır. Bu durumu da simüle ederek ifade edelim. Yukardaki bilgi ışığında öğrendiğimiz gibi her bir etiketin bir anlamlılık yüzdesi bulunmakta ve tüm bunların toplamının adetine bölümünü alarak içerik etiket anlamlılığını totalde ifade edebiliriz. Şimdi bu içeriğe üç farklı etiket yöntemi kullanalım.
ETİKET 1: Google, Google Etiket, Google Arama,
ETİKET 2: İletişim, Sosyal Medya, SEM, SEO, Google,
ETİKET 3: İletişim, Arama, Google, Tık Alma, Görünme, İlk Sırada olma, Hayırlı Cumalar (içeriği Cuma günü paylaştım).

Yukardaki üç etiket türünü Google anlamlandırmak istediğinde ETİKET 1 daha üst düzey bir kalite puanlaması alacaktır. Bu cümleyi ifade etmek çok zor değildir. Çünkü hemen hemen her bir etiketi tanımlayıcı kelimeler içerikte yer almaktadır. ETİKET 2 kullanımına bakıldığında ise anlamlılık düzeyi olmakla beraber çok yüksek olmadığı öngörülmektedir. Bu durumda da içerik kalitesi ETİKET 1 kadar yüksek olmayacaktır. Ve ETİKET 3, sosyal medyada içerik paylaşır gibi etiket kullanımı söz konusudur. Etiketler tanımsız, kullanım alanı çok geniş vs. sıralanabilir. Bu tür bir etiket kullanımında içeriğin ön sırada olması oldukça güç olacaktır (Teşekkürler Google). ETİKET 1 kullanımı sağlamak amacıyla çok fazla genelleme yapmakta ayrı bir hatadır. Son olarak etiketler sayfa linklerinde kullanıyorsanız, Robot TXT (bilgi için Google doküman linkini bırakıyorum. Hâkim değilseniz, kullanmayın) aracılığıyla ilgili etiketleri taramamasını sağlamalısınız.Görsel Kullanımı

İçerik oluşturmada görsel kullanımı olmazsa olmazlarımızdandır. İçerik oluşturmada ilgili içeriğe uygun görsel veya görseller kullanımı hem okuyucu ilgisini arttırmakta, hem de Google görsel aramalarda varlığınızı sağlamaktadır. Google botları içeriklerin yanı sıra aynı zamanda görsel öğeleri de taramaktadır. İlgili resmin alt metin ile anlamlı olması koşulu görsel öğenin aramada ön plana çıkmasında önemli bir etkendir. Görsel öğe kullanımında bir diğer dikkate alınması gereken koşul, telif hakkına sahip olan görüntülerin kullanılmasıdır. Bu durum tarama üzerinde tamamen bir olumsuzluk yaratmadığını dile getirmekle beraber, kaliteli içerik değerinizi aşağıya çekecektir. Ayrıca tasarım veya yeniden dizayn edilerek kullanılması durumunda da ilgili görselin adlandırılmasına dikkat edilmelidir. Örneğin; “54ds54sad84ds4d5ada5.pdf “tarzında bir kayıttan daha çok “iletisimzinciri_google_etiket.pdf”  tarzında web sitenizin adını taşıyan bir açıklama ile kaydetmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu durumda hem gönderi sahipliğinizi pekiştirmiş olur, hem de görselinizi kullanacak kişi için kaynakça gösterme kolaylığı sağlamış olursunuz.

Büyük zahmet ve bilgi birikimlerinizle oluşturduğunuz içeriklerin Google tarafından kalite algısını sağlamak amacıyla etiket kullanımına bu yazımızda değindik. Bu sürecin çok detay içerdiğini, etiket kullanımının sadece bir etken olduğunu unutmayınız. Yazı başlıklarınız, tırnak içi ifadeleriniz, kalın ve italik kullanmanız vb.  etkenlerde bu süreci etkilemektedir. 
Ozan Gül
Ozan Gül

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Halihazırda Anadolu üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ABD yüksek lisansımı yapmaktayım. "iletişim Zinciri" web sitesi aracılığıyla bölüme ve mesleğe yönelik içerikler oluşturmaktayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder