Doğru İletişimin Önündeki 8 Engel           1. İyi Bir İlk İzlenim Bırakamamak

Biriyle tanıştığımız ilk andan sonra pozitif ya da negatif bir tavırla yargılanırız. Bu ilk anlarda bilinç dışı zihnimiz hızla bu kişinin herhangi bir seviyede iletişim kurmaya değer olup olmadığı hakkında hızla değerlendirmeler yapar. Bu ilk anların hemen ardından ilk temas gerçekleşir. İlk kelimemizdeki ses tonumuz bile izlenimden kaynaklı olarak sert veya daha sevecen olabilir. İlk andaki bu temas bize sonrasında görüşüp görüşmemek arasındaki ince çizgiyi büyük ölçüde belirler. Her zaman bir parça güler yüz ve sıcak bir ses tonuyla ikinci görüşmeyi kapabilirsiniz ;)

         2. Hikayeyi Uzatmak

Konuşmaların neredeyse tamamı , içinde en az bir hikaye barındırır. Önemli olan sıkıcı,yavaş ve uzun cümleler kurmadan konuşmak ve anlatmaktır.

3       3.Dinlememek

Öyle bir çağa geldik ki artık konuşmaktan ziyade dinlemez olduk. Herkes her şeyi bildiği için anlatılanı dinlemeye tennezül bile etmezken, değer vermemekte cabası. Doğru iletişimin en önemli adımı olan ‘dinlemek’ ve sonrasında ‘anlamak’ sizi etkili ve eğlenceli hatta belki de yeni bir arkadaş edinmenin yollarını açan bir kapı niteliğinde olabilir.

4       4. Zarar Verme Niyetiyle Tartışmak

Şeytanın avukatını oynamaktan zevk alır mısınız? Sorulmasa da karşıt görüşünüzü her zaman söyler misiniz? İnsanlarla konuşurken sık sık “ama” sözcüğünü kullandığınızı fark eder misiniz? Tartışma seven bir iletişimci olabilirsiniz.

         5. Eleştirmek

Çok fazla dürüstlük nasıl ki can yakıyorsa, bir o kadar da yalan söylemek o kadar can yakar. Burada mühim olan etkili olabilmek adına sert sözcükleri kullanmak değil, doğru sözcüklerle kullanabilmektir. Yapıcı eleştrinin gücünü fark edemeyenler hala daha yıkıcı eleştiriler ile ilerle kaydedebileceklerini sanıyorlar.        6. Düşmanca Tavırlar ve Küçümseme

Saldırgan bir tutum ile aşağılacı cümleler kurulması kişiye kendini değersiz ve işe yaramaz hissettirmesini sağlarken kendi değerinizin de düşmesini sağlar. Şöyle bi gerçek var ki  yarası geçmeyen bir yaradır.


7      7. Vücut Dilini Görmezden Gelmek

Yalan söyleyen dili okumak ustalık değil dikkat gerektirir. Sözlerine inanacağız birinin vücut diline bakarken işler orada bazen hiçte yolunda gitmeyebilir. İletişimin bir bütün olduğunu unutmamak gerekir. Kişi öfkesini de sevgisini de size hal ve hareketleriyle de anlatabilir. 

        8.İletişimin Döngüsünü Önemsememek


Uzun uzun açıklamaya gerek yok aslında bu maddeyi, size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkasına öyle davranın ve iletişim döngüsünü tamamlayın. JBüşra SARIALAN
Büşra SARIALAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder