Film Tavsiyesi -The Century of the Self - (Ben Devri)
Ben devri içinde yaşadığımız tüketim toplumunun günümüze kadar nasıl geldiğini, ne yollardan geçtiğini bize anlatan en iyi belgesellerden birisidir.

Belgesel başlangıçta Nörolog Sigmund Freud’un Gerçekleştirmiş olduğu psikanaliz çalışmaları ele almıştır. “İnsan rasyonel değildir. Bu sebeple rasyonel kararlar veremez ve yardıma muhtaçtır. İçgüdülerinin kölesi yaşayan insanoğlunun kontrol edilmesi gerekir”. Şeklindeki analiziyle bireylerin satın alma davranışlarındaki etkiyi arttırma ve arzularını, ihtiyaçlarının önüne koyma yolunda tüm dünya ve tüketim olgusu için yol gösterici bir çalışma ortaya koymuştur.

Bu süreçte, Freud’un yeğeni aynı zamanda “Halkla İlişkilerin Babası” olarak adlandırılan Edward Bernays, çeşitli iş ve faaliyetler yürütmekle beraber asıl ününü ABD’nin Almanya’ya açacağı savaş öncesi halkı ikna etmek amacıyla kurduğu “Halkı Aydınlatma Komitesi” ile edinmiştir. Bu komitenin başkanlık görevinde yer alan Bernays, burada edindiği bilgiler ışığında insanları satın alma konusunda da manipüle edebileceğini fark etmiştir. Ayrıca bu belgeselde Bernays'ın kurduğu“Halkla İlişkiler Konseyi”  ve yürütüğü “Luck Strike” kampanyasını da göreceksiniz.

İzlemek İsteyenler İçin, Filmimizin Fragmanı;
Erhan ÖZKALALI
Erhan ÖZKALALI

Biraz PR'cı, Çokça Tasarımcı ve Bolca Reklamcı, Biraz da Ketçap Mayonez...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder