Içerik Üretimi/ Content Production
     Web 2.0'ın hayatımıza girmesiyle, işletmeler ve tüketiciler için yeni bir dünyanın kapısı aralanmıştır. Bu yeni dünyada bilgiye ulaşımın ve iletişimin sınırları kalkmıştır. İnternet bağlantısı ve bilgisayarı olan herkes kendisini ve etrafındaki olayları açıklayarak sınırsız bir bilgi dolaşımı meydana getirmiştir.
   Forumlarda buluşan tüketiciler kullandıkları markalar ve hizmetler hakkında yorum alışverişinde bulunarak durum değerlendirmeleri yapmıştır. Bu forumlarda gerçekleşen iletişim; markaların, ürünlerinin satışlarını doğrudan etkilemiştir. Örneğin  A tüketicisi, bir markadan memnun kalmadığında rahatsız olduğu olayları anlatarak diğer tüketicilerin fikirlerini dolayısıyla satın alma davranışını olumsuz yönde etkilemiştir. Aynı şekilde memnun kalınan durumlarda kararsız tüketicilerin satın alma davranışlarını olumlu yorumlarıyla destekleyerek karar vermesini kolaylaştırmıştır.   Bu noktada işletmeler marka değerlerini arttırmak ve gelecekte var olabilmek adına bu forumlarda içerik üretmeye başlamış, kullanıcı yorumlarına geri dönüş sağlayarak anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya çalışmıştır.  Yeni olan bu dünyaya ayak uydurmayı reddeden işletmeler ise zamanla küçülmeye ve tüketiciler tarafından yok sayılmaya mahkum olmuştur.  İşletmeler tüketicilerle ortak forumlarda buluşmak için iki yöntem seçmişlerdir. Başlarda olumsuz yorumları kaldırarak yalnızca olumlu yorumlara geri dönüş yapmışlardır. Fakat bu davranış uzun vadede çözüm üretmeyip aksine işletmeleri ikiyüzlü göstererek tüketicilerin uzaklaşmasına neden olmuştur.   Diğer yöntem ise olumsuz yorumları saygın bir dille cevaplayarak problemlere neden olan sorunları karşılıklı bir diyalog halinde çözmeye çalışmaktır.  Başlarına gelen olumsuz durumda firmayı yanı başında bulan tüketiciler kendilerini değerli hissederek işletmelere daha sempatik yaklaşarak problemin ölçeğini azaltmıştır. 
  Web 3.0 ile gelişen forumlar yerini bugün sosyal medya olarak adlandırdığımız sanal arkadaşlık platformlarına bırakmıştır. Yazının yanı sıra görsel ve işitsel içeriklerin paylaşıldığı bu ortamlar yalnızca arkadaşlık ilişkilerini değil, marka ve tüketicisinin arasındaki ilişkiyi de derinden etkileyerek dönüştürmüştür.  Bu yeni nesil arkadaşlıkta önemli olan yalnızca verilen hizmet değil, hissedilen duyguların yoğunluğudur. Çeşitli duyguların aynı anda hissedildiği bu arkadaşlık biçimi markaları bir hayalden çıkarıp insan forumuna bürümüştür.  Severek kullandığımız markalar bizim için birer yabancıdan ziyade en yakın arkadaşımız olmuştur. Bu arkadaşlığın gelişiminde önemli bir görev üstlenen kahramanlar ise elbette ürettikleri özgün ve yaratıcı metinleriyle  içerik yazarları olmuştur.   Peki bu içerik yazarları kimdir?  Bir ürün,hizmet veya marka hakkında tanıtıcı,bilgilendirici ve yaratıcı yazılar yazan kimselerdir. Metinlerin temel amacı okuyucunun odağını kaybetmeden tanıtılan ürün veya hizmet hakkında ikna edici bilgiler sunmaktır. Burada esas olan doğru anahtar kelime seçimlerini yapıp hem Google arama motorunda ön planda olmak hem de uzun süre bu platformda var olmasını sağlamaktır.    İçerik yazarlarının dikkat etmesi gereken hususlar·         Metnin akıcı, açıklayıcı ve özgün olması
·         Dil bilgisi kurallarına uygun olması
·         Seo ve Sem ile uyumlu olması
·         Detaylı bir araştırma sonucu yazılmış olması
·         Doğru anahtar kelimenin seçilip kullanılması gerekmektedir.

     İçerik yazarları yazılarında özgünlüğünü asla  kaybetmeden hedef kitleyi yakalamalı ve onların dikkatini çekmelidir.

Metin yazarlığı ve içerik yazarlığı arasındaki fark?  Metin yazarlığının kilit noktası dikkat çekici bir metinle tanıtımını yapmış olduğu ürün ve hizmet konusunda hedef kitleyi satın alma davranışına yönlendirmektir. Kısa, çarpıcı ve yaratıcı metinlerle hedef kitlenin aklında yer edinebilmesi gerekmektedir.  Başarılı bir içerik üretimi için ihtiyaç halinde her iki yönteme de başvurulmalıdır. 

Gül gençer
Gül gençer

Merhabalar lisansımı Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde yaptım. Kişisel ilgim ve bölümüm gereği sosyal bilimlere olan ilgim mesleğime eleştirel bakmamı ve düşünmemi sağlıyor. Elimden geldiği kadar yazılarımda sağlıklı bir eleştiri yaparak yeni fikirler üretmek ve sizlerle karşılıklı değerlendirmek isterim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder