PANDEMİ SÜRECİNDE MARKA İLETİŞİMİ  Gitgide önem kazanan dijital pazarlama uygulamaları, korona virüsün tüm yaşantımızı kısıtlı alanlara indirgemesiyle; önceden bir tercihken şimdi olmazsa olmaz haline geldi. İnternet ve sosyal medya insanlar tarafından zaten çok sık kullanılan alanlarken pandemi sürecinde bu durum daha da arttı.Markalar da bu süreci anlamlandırmaya çalışarak süreci en iyi şekilde yönetmeye yönelik iletişim çalışmaları gerçekleştiriyor. Hedef kitleye diğer zamanlara nazaran daha çok kulak veriliyor. Bunun sonucunda oluşturulan çalışmalar ise daha insan odaklı... Ancak bu insan odaklı olma durumu sadece tüketicilere yönelik değil aynı zamanda markanın çalışanlarına da yönelik çünkü sadece tüketiciye yönelik, çalışanı olumsuz ve zor duruma sokabilecek faaliyetler marka açısından oldukça kötü görünen bir imaj oluşturabilir. Küçük ya da büyük her tür markanın, bu dönemde yaptığı en yaygın ve en başta gelen iletişim çalışması markanın Covıd-19 ile mücadelesinin nasıl devam ettiği ve hijyen çalışmaları ile pandemi süreciyle ilgili sosyal sorumluluk faaliyetlerinde (sağlıkçılara destek, maske sağlanması ve maddi yardım gibi) yer alıp almadığının tüketiciye bildirilmesidir. Çünkü müşteriler markaların bu konu hakkında bir şey yapıp yapmadığını, yaptıysa ne yaptığını ve ürün ile hizmetleri hakkındaki gelişmeleri ve varsa değişiklikleri merak ediyor. Bu konu hakkında genel bilgilendirme yapan ve aldığı önlemleri kamuoyuna duyuran bazı markalara bir bakalım.  
  
Markalar, korona virüs ile nasıl mücadele ettiğini ve bu süreçte ürün ve hizmetlerindeki değişiklikleri kamuoyuna duyurmanın yanı sıra sosyal mesaj içerikli iletişim çalışmalarına da yer verdi. Sosyal mesaj içerikli bu çalışmaların ana temaları “evde kal,sosyal mesafe ve hijyen” odaklıydı.Vermek istenilen mesajı bazı markalar reklam ile iletirken bazıları da logolarına yansıttı.Kullanıcıların daha rahat ve kolay bir deneyim yaşayabilmeleri için web sitelerinin tasarımında kullanıcı deneyimi ve kullanıcı ara yüzü geliştirmeleri yapıldı. Sosyal medya ve internet kullanımının yoğun olarak artmasıyla internet reklamcılığı, sosyal medya ve influencer alanlarındaki çalışmalar yeniden şekillenerek ayrı bir boyut kazandı. Influencer’ların gönderilerindeki toplam etkileşim 3 milyona yaklaşarak bu dönemde en çok kullanılan hashtaglar #evdekal, #koronavirüs, #covid19, #covid, #pandemi, #karantina ve #koronavirüssalgını oldu. Bu etkileşim artışının bir sonucu olarak Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk “Influencer pazarlama bütçelerinin %65 artması bekleniyor” diye ifade etti.Pandemi sürecinde tüm bunlara ek olarak canlı sohbet yayınları, çevrimiçi konserler, webinar bağlantıları gibi sosyal medya ve internetin kullanıldığı etkinlikler düzenlendi.Tüm bu faaliyetler gerçekleştirilirken ekonomik ve sosyolojik bir kriz dönemi bilinciyle hareket ediliyor. Bu bilinçle hareket edip doğru stratejiyi belirleyen markalar müşterilerle bağ kurma konusunda oldukça kârlı çıkacaktır.

Ayça Akkuş
Ayça Akkuş

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum.İletişim Zinciri web sitesinde sektör ile ilgili içerikler yazıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder