Sosyal Medya Devlerine Yeni Ceza '' Reklam Vermek Yasaklanıyor! ''

 


 2020 yılında tartışmalara neden olan sosyal medya yasası onaylanarak 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girmişti.  Bu yasa Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarından Türkiye’de temsilci bulundurmayana kademeli olarak (5 aşamalı) ceza verileceğini içeriyor. Yani Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, LinkedIn, YouTube, Dailymation, Periscope, VKontakte, TikTok ve Pinterest gibi sosyal medya devlerinin Türkiye’de temsilcilik açmaması durumunda karşılaşacağı kademeli cezalar aşağıdaki gibi;


1-) Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yani Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2-) İkinci aşamada ise 30 gün içinde hala bir temsilci bulundurulmaması halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3-) İkinci kez verilen idari para cezasından sonra 30 gün içinde hala bir temsilci açmaması durumunda reklam verilmesi yasaklanacak.

4-) Reklam verme yasağı kararından itibaren 3 ay içinde de bir temsilci bulundurulmazsa internet bant genişliği yüzde 50 daraltılacak.

5-) Son aşamada bant genişliğinin  yüzde 50 daraltılmasından sonra hala temsilcilik açmamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcılarının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.

 

1 Ekim itibariyle yürürlüğe giren bu sosyal medya yasasında 1 Kasım’a kadar temsilcilik açmayan platformlar 10 milyon lira para cezası ödedi. Uygulanan bu para cezasından 30 gün sonra yani 1 Aralık’ta hala temsilci bulundurmayan sosyal medya devlerine bu sefer 30 milyon lira daha para cezası kesildi.

Şu ana kadar YouTube, Dailymation, VKontakte, TikTok ve LinkedIn Türkiye’de temsilcilik açacağını duyurdular ve böylece bu cezalardan da kurtulmuş oldular. Aynı zamanda temsilci bulundurma kararıyla birlikte artık Türk mahkemelerinin vermiş olduğu kararlara da uymak zorunda olacaklar.

Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter, Pinterest ve Periscope  gibi sosyal medya platformları ise hala bir temsilcilik açmadı.

Şu anda da içinde olduğumuz Ocak ayı ve üçüncü aşama itibariyle Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya devlerine reklam verme yasağı uygulanacak. Ocak ayının ilk haftası gibi uygulanması beklenen yasağın yapılan toplantılarda alınacak kararlar ile birlikte önümüzdeki birkaç gün içinde uygulanması bekleniyor. Temsilcilik açmamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcılarına reklam verme yasağı gelmesinden sonraki durumun nasıl olacağı ise merak konusu. YouTube, Dailymation, TikTok gibi platformlar temsilcilik açtığı için tabi ki de bu yasaklardan etkilenmeyecek. Örneğin küçük veya büyük işletmelerin Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından reklam vermelerinin yasaklanması demek birçok kişinin işinden olması ve belki de geçimini sağlayamaması demek. Bu gibi sosyal medya platformlarından reklam vererek para kazanan kişi veya işletmeleri ise gelen yasaklardan sonra zor günlerin beklediği aşikar. Reklamın engellenebilmesi aşamasında ise birkaç kurumun ortaklaşa faaliyet yürüterek gerekli önlemleri alması ve denetlemesi planlanıyor.

İnternet çağında olmamız dolayısıyla sosyal medyayı gün içerisinde iş, eğlence, haberleşme gibi birçok şey için kullanmaktayız. Toplum interneti ve sosyal medyayı bu kadar aktif kullanıyorken gelen bu yasaklar sonucunda nasıl bir yol izleneceği şimdilik bir muamma.

Dördüncü aşama olarak reklam yasağının uygulanmasından sonra 3 ay içinde hala temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarının reklam alamamakla birlikte bant genişliği de yüzde 50 daraltılacak. Yani kullanıcıların temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarından birine girerken operatörler tarafından siteye girişinin yavaşlatılması demek.

Son olarak bununla birlikte bant genişliği yüzde 50 daraltılan ve hala temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına bu defa bant genişliği yüzde 90 daraltılarak ciddi bir kısıtlama uygulanacak. Bu da yasaktan sonra temsilcilik bulundurmayan sosyal medya platformlarına neredeyse artık giremeyeceğimiz kadar yavaş olması demek.

 

 Sosyal medya devleri zamanla pes edip temsilci bulundurmaya karar verecekler mi yoksa temsilci bulundurmama konusunda ısrar etmeye devam mı edecekler ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz..


Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder