WhatsApp'tan Bir Yeni Bildiriminiz Var! Kullanıcılarına sunduğu yeni bir sözleşme bildirimi ile gündeme gelen WhatsApp, koşullarında ve gizlilik ilkesinde yaptığı güncellemeyi kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubattan sonra uygulamayı kullanamayacaklarını belirtiyor.


Bazı kullanıcılar karşılarına çıkan bu sözleşmeyi okumadan kabul ederken bazı kullanıcılar ise tereddütte kalarak reddetme düşüncesiyle ‘’şimdi değil’’ seçeneğini seçti.  Sözleşme görselinden de anlaşılacağı gibi WhatsApp yeni sözleşmesindeki değişiklik ile kullanıcı verilerinin Facebook tarafından kullanılması ve üçüncü kişilerle de paylaşılmasını içeriyor. Facebook şirketinin veri saklama ve gizleme konusunda karışmış olduğu usulsüzlükler ile 2014 yılında Amerika’da yaşayan 50 milyon Facobook profilinin, kullanıcıların izni olmadan Donald Tramp seçim kampanyasında Cambridge Analytica adlı data analiz şirketi tarafından kullanıldığının otaya çıkmasıyla büyük bir skandal ortamı yaratmıştır. Verilerin korunması konusunda sabıkalı olan Facebook 2014 yılında WhatsApp'ı satın alarak 2016 yılından beri aslında zaten verilerimizi kullanmakta, bu yeni güncelleme ile birlikte ise yapılan değişikliklere onay vererek verilerimizi legal bir şekilde kullanmak istemektedir. Facebook şirketinin karışmış olduğu bu skandal haberleri yüzünden kullanıcılar en özel mesajlarını veya bilgilerinin Facebook tarafından kullanılmasına tereddüt ile yaklaşmaktadır. WhatsApp bu sözleşme ile kullanıcılarına aslında pek de seçme şansı vermeyerek ya sözleşmeyi kabul edersin ya da bu diyardan gidersin (!) diyerek şart koşması kullanıcılar nezdinde olumlu karşılanmadı. WhatsApp'ın bu yaklaşımı kullanıcıları tarafından tepki çekmiş olacak ki #WhatsAppSiliyoruz hashtagi ile Twitter’da Trending Topic (TT)  olarak insanlar tarafından milyonlarca tweet atıldı.

 

 ‘Ürüne para ödemiyorsanız orada ürün sizsinizdir’ cümlesi aslında şu an kullanmakta olduğumuz ücretsiz uygulamaların masum olmadıklarını gösteriyor çünkü içinde bulunduğumuz bilgi (internet) çağı itibariyle bilginin en büyük ve en önemli güç olduğunu ve bu yüzden bütün şirketlerin bilginin peşinde olduğunu unutmamalıyız. Bilinçli internet kullanıcısı olmalı ve buna göre davranmalıyız. Kullanıcılar WhatsApp'ın şartına resti çekip tepki olarak kendilerine yeni platformlar bulmaya başladı bile. Telegram, Signal ve Bip gibi yeni mesajlaşma uygulamalarına geçen birçok kullanıcı var. Öyle ki Telegram’ın 12 Ocak'ta yaptığı bir açıklamada 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını ve son 72 saat içinde, 25 milyondan fazla yeni kullanıcının Telegram'a katıldığını açıklıyor. Fakat bana kalırsa kullanıcıların unuttuğu bir şey var. Biraz önce bahsettiğimiz bilginin en güçlü silah olduğu konusunda bilgi kısmının ta kendimiz olduğunu unutmamız. Nereye gidersen git bilgini de yanında götürmüş oluyorsun. İnternet çağında bundan kaçmak çok zor maalesef. Hiçbir sosyal medya hesabı bulunmayan biri bile Google'da yaptığı aramalar, dinlenmeler sonucunda yine klavye hareketleri izlenerek çeşitli veriler elde ediliyor.

 

Kullanıcılar her ne kadar bu sözleşmeyi reddedip uygulamayı silseler bile verilerinin kullanılmasına izin vermediğini düşünerek güvende olduğunu sanmamalıdır. Çünkü burada asıl sorun WhatsApp uygulamasını silerek bitmiyor, Facebook şirketi sadece WhatsApp verilerini değil Facebook, Messenger ve Instagram gibi uygulamaların da hali hazırda verilerini kaydetmekte ve kullanmaktadır. Sildiğimizi düşündüğümüz verilerimizi bile aslında sadece biz sildiğimizi düşünüyoruz oysaki internet ortamındaki hiçbir verimiz silinmemekte big datalarda saklanmaktadır. Şirketler tarafından dijital klonlarımız oluşturularak her hareketimiz, verilerimiz kaydediliyor ve aslında aradığımız bir markanın veya takip ettiğimiz kullanıcı profillerine göre yapılan analizlerle bizim yerimize karar vererek karşımıza yine bizi çıkararak yankı odalarımıza hapsedilerek manipüle ediliyoruz.  

WhatsApp güncellenen sözleşme koşullarının pazar payının büyük bir bölümünü oluşturan ve 27 ülkeyi barındıran Avrupa Birliğinin bu sözleşmeden muaf tutulması ile birlikte kullanıcılarının gösterdikleri tepkiler WhatsApp tarafından dikkat çekmiş olacak ki yeni bir açıklama yapıldı. Bu açılamaya göre "Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz. Bu sayede, işletmeler ana şirketimiz Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine sahip olabilecekler. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresine olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor" denildi.


WhatsApp Geri Adım Atmıyor, Sadece Erteliyor!

KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurulu) olaya el koyarak WhatsApp hakkında inceleme başlatmıştı. Başlatılan inceleme sonrasında yapılacak açıklama merakla beklenirken dün gece WhatsApp'tan yeni bir bildirim daha geldi. Yapılan açıklamaya göre sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının silineceği tarih 8 Şubattan 15 Mayıs 2021'e ertelendiğini içeriyor. Kısacası aslında WhatsApp geri adım atmıyor, sadece oluşan bilgi kirliliğini gidermek adına kullanıcılarına daha şeffaf ve açıklayıcı olabilmek için sözleşmeyi ileri bir tarihe erteliyor. Kullanıcılarının şartları incelemesi ve anlaması adına tanınan zaman içerisinde WhatsApp'ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri gidermek için daha çok şey yapacaklarından söz ediliyor. 


Alev GÜLER
Alev GÜLER

Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Okumakta olduğum bölüm dolayısıyla ve iletişim alanına ilgi duymamla birlikte sektöre dair yazılar yazmaktayım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder